دات نت نیوک

«نشست بررسی تاثیر متقابل فرهنگ و هنر عاشورایی و ایرانی» در باغ موزه هنر ایرانی برگزار شد.

| اندازه قلم     
 
 
ارسال ایمیل print
«نشست بررسی تاثیر متقابل فرهنگ و هنر عاشورایی و ایرانی» در باغ موزه هنر ایرانی برگزار شد.

هم زمان با دهه دوم محرم و رویداد" نقش و نقل عاشورا"، نشست بررسی "تاثیر متقابل  فرهنگ و هنر عاشورایی و ایرانی" در روز چهارشنبه بیست و هفتم شهریورماه ۱۳۹۸ از ساعت ۱۶ با حضور جمعی از علاقه مندان در باغ موزه هنر ایرانی برگزار شد.


این نشست با هدف مطالعه ی تاثیرات متقابل فرهنگ و هنر عاشورا و فرهنگ و هنر ایران و تبیین تاثیرات و تاثرات از منظر فرهنگ و هنر و با حضور احسان محمدی، رییس باغ موزه ی هنر ایرانی،  دکتر حبیب‌الله صادقی، عضو هیات علمی دانشگاه و عضو پیوسته فرهنگستان هنر و دکتر اصغر فهیمی فر، عضو هیات علمی و رییس گروه نقاشی دانشگاه تربیت مدرس، و جمعی از علاقه مندان برگزار شد، در ابتدا محمدی، رییس باغ موزه ی هنر ایرانی ضمن اشاره به اهمیت و جایگاه حوزه ی آموزش و پژوهش به عنوان یکی از اولویت های اصلی باغ موزه ی هنر ایرانی، اهداف نشست را تبیین کرد.

در ادامه دکتر فهیمی فر با اشاره به پیشینه ی مختصری از تاریخ ایران، ورود اسلام و پذیرش آن از طرف ایرانیان به ایراد سخن پرداختند. وی ضمن اشاره به سیر تحول در این مبادلات و تاثیرات و تاثرات، اوج شکل گیری هنر شیعی را از دوره صفویه تا دوره قاجار دانست و عنوان کرد: این هنر پیش تر در جریان اهل تسنن وجود داشت ولی از تاریخ به بعد به عنوان هنر و ادبیات عامه در هنر شیعه مطرح شد و راز ماندگاری شیعه را فرهنگ بودن آن دانست که ایرانیان به خوبی و هنرمندانه توانستند وجه ایرانیت و تشیع را در قالب هویت ایرانی هم زمان داشته باشند.

دکتر صادقی دیگر سخنران این نشست نیز در مورد نقش قیام عاشورا و تاثیرات آن در اعتلای هنر ایرانی و تاریخ ایران به دوره های تاریخی مختلف اشاره کرد.

هر دو سخنران بر برداشت عقلانی و هنرمندانه ی اسلام و تشیع از سوی ایرانیان و هم چنین نقش ایرانیان و هنر و هنرمندان ایرانی در فرهنگ و هنر عاشورایی تاکید کردند.

> ایجاد شده توسط:moghimi
>دسته بندی:برنامه های موزه،اخرین اخبار
تعداد بازدید 31 مرتبه امتیاز : rating
تگ ها:
 
 
 
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد